SAVOIR VIVRE

Dobre maniery z komórką w kieszeni

Każdy w dzisiejszych czasach korzysta z telefonu i chyba większość nie wyobraża sobie bez niego życia. Telefon komórkowy pozwala nam na dużo więcej niż kiedyś, a mianowicie dają nam dostęp do informacji i rozrywki oraz pozwalają uwiecznić chwile naszego życia wciąż pozostając w kontakcie z innymi. Mimo mijających lat i rozwoju technologii, telefoniczna etykieta wciąż obowiązuje.

1. Przedstaw się

Nie każdy jest w stanie rozpoznać nasz głos, dlatego zawsze warto się przedstawić, najlepiej z imienia i nazwiska.

 

2. Nie przeszkadzaj

Po przedstawieniu się należy zapytać, czy osoba do której dzwonimy może rozmawiać. Fakt, iż odebrała telefon nie jest jednoznaczny z tym, że jej nie przeszkadzamy.

 

3. Brak czasu

Jeżeli ktoś dzwoni nie w porę, a nie zapytał czy nie przeszkadza, powinniśmy nie mieć skrupułów przyznać, że jesteśmy zajęci. Należy wówczas poinformować, iż oddzwonimy i umówić się na dokładną godzinę.

 

4. Dyskretny dzwonek

Dźwięk dzwonka powinien być dla nas łatwy do rozpoznania i jednoczenie nie być uciążliwy dla innych osób. Nasz telefon nie powinien nikogo stawiać na baczność za każdym razem, gdy ktoś do nas dzwoni.

 

5. Zachowaj prywatność

Rozmowy telefoniczne w miejscach publicznych powinniśmy ograniczyć do minimum. Wyjątkiem jest, jeśli znajdziemy miejsce, gdzie nikomu nie będziemy przeszkadzać. Nie należy zadręczać współpasażerów pociągu bądź autobusu naszymi sprawami prywatnymi.

 

6. Wyłącz telefon

Telefon zawsze należy wyłączyć bądź wyciszyć w takich miejscach jak np. kino czy opera. Podczas ważnych spotkać również nasz telefon powinien być wyciszony, aby nas nie dekoncentrować. Odruch wyłączenia, bądź wyciszenia telefonu powinien być bardzo naturalny tj. np. zdjęcie płaszcza.

 

7. Telefoniczna cisza

Cisza nocna obowiązuje ale… nie musimy ściśle się jej trzymać podczas dzwonienia do bliskich bądź rodziny. Pory telefonowania powinniśmy dostosować do trybu życia osób, do których dzwonimy. Zdarza się bowiem, że niektórzy są w domu dopiero po godzinie 22:00. Ograniczenia należy stosować w przypadku osób obcych. Takie telefony powinniśmy wykonywać od godziny 8:00 do godziny 20:00.

 

Leave a Reply