SAVOIR VIVRE

Leśny savoir vivre

Przebywając w lesie, należy pamiętać, że nie jestesmy u siebie a w gościach, dlatego powinniśmy przestrzegać zasad odpowiedniego zachowania.

1. Zgodnie z prawem po drogach leśnych nie należy poruszać się żadnym pojazdem wyposażonym w silnik. Prawo nie obowiązuje jedynie służby leśnej.

2. Należy zapoznać się z leśnymi tablicami informacyjnymi, które często ostrzegają o zagrożeniach.

3. Nie śmiecimy! Dlatego wybierając się do lasu należy zaopatrzyć się w reklamówkę, w którą będziemy mogli włożyć nasze śmieci a następnie po wyjściu z lasu wyrzucić ją do śmietnika.

4. W lesie nie należy hałasować i używać sygnałów dźwiękowych. Możemy w ten sposób odstraszyć mieszkające tam zwierzęta. Jedynym wyjatkiem jest użycie sygnału alarmującego.

5. Ognisko można rozpalać tylko w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Używanie otwartego płomienia zabronione jest w odległości 100 metrów od lasu.

6. Biwakujemy tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

kaboompics.com_Tree bark7. Należy szanować każdą roślinę i nie zrywać gałęzi z drzew i krzewów. Powinniśmy pamiętać, że za wynoszenie roślin można dostać mandat.

8. Jeżeli podczas leśnego spaceru spotkamy zwierzęta, nie należy ich dotykać oraz płoszyć. Zabronione jest również niszczenie domów owych zwierząt (np. gniazd, nor, mrowisk) oraz zabijanie zwierzyny.

9. Psa prowadzimy zawsze na smyczy. Może być on zagrożeniem dla innych zwierząt oraz ludzi.

10. Spacerujemy tylko po wyznaczonych szlakach.

11. Widząc zagrożenie w lesie należy niezwłocznie powiadomić straż leśną bądź policję.

kaboompics.com_Tree (2)

 

Zabronione jest:

  • zbieranie roślin pod ochroną
  • łapanie dziko żyjących zwierząt
  • wydobywanie żywicy lub soku brzozowego
  • zdzieranie kory
  • zbieranie mchu
  • wydobywanie piasku, żwiru, gliny lub torfu.

 

 

 

 

 

Leave a Reply